lv ru en
30.04.2015 10:09 Sarkanās krāsas ietekme

Sarkanā krāsa psiholoģiski tiek uzskatīta par kairinoši uzbudinošu, atkarībā no cilvēka un situācijas tā vai nu aktivizē un piedod spēku, padara dzīvespriecīgu un veicina kontaktu vai arī izsauc nemieru un nervozitāti. Pateicoties stimulētajam kairinājumam sarkanā krāsa rada brīnišķīgu atmosfēru priekš ideju rašanās, taču ne priekš to realizēšanas. Ir ieteicams izvairīties no sarkanās krāsas nervozos un agresīvos periodos.
Sarkanās krāsas ietekmē tiek pārvērtēts laiks un svars liekas smagāks. Sarkani oranža krāsa tiek uzskatīta par viserotiskāko krāsu, tā pasliktina koncentrēšanās spēju un veicina miglainu domu rašanos. Atmosfēru, kas labvēlīga nopietnām pārdomām rada aukstie sarkanās krāsas toņi. Par mierīgu un simpātisku tiek uzskatīta tumši sarkana krāsa, kas veicina svētku un pieklājīgas vides veidošanu.

Iespējamie sarkanās krāsas plusi interjerā:

- Sarkanā krāsa ir dinamiska, stimulē garīgo un fizisko enerģiju. Ja izmantota nepārspīlēti un harmoniski, sniedz enerģijas lādiņu, aktivizē un uzlabo garastāvokli, padara cilvēku dzīvespriecīgu un veicina savstarpējo kontaktu.

- Sarkanās krāsas interjers var pastiprināt seksuālo enerģiju.

- Sarkanās krāsas klātbūtne interjerā rada svētku noskaņojumu, elegances un greznuma iespaidu, apliecinot telpu bagātību un krāšņumu.

- Sarkanās krāsa piemērota tad, ja vēlaties kaut kam pievērst uzmanību. Sarkans priekšmets (siena, dīvāns, vāze utt.) vizuāli it kā tuvojas skatītājiem, kļūst lielāks un uzreiz piesaista uzmanību.

- Šīs krāsas akcenti atsvaidzina uztveri. Ieejas daļā sarkanā krāsa rada spēcīgu un paliekošu pirmo iespaidu.

- Daži etniskie interjeri, piemēram, arābu vai ķīniešu, nav iedomājami bez sarkanās krāsas toņu klātbūtnes.

Iespējamie sarkanās krāsas mīnusi interjerā :

- Ilga uzturēšanās telpās, kur dominē sarkanā krāsa, var būt pārāk uzbudinoša vai kaitinoša. Jau tā aktīvie bērni sarkanā istabā kļūs hiperaktīvi, bet nervozi cilvēki būs satraukti.

- Īslaicīga sarkanās krāsas ietekme palielina darba spējas, bet ilgstoša ietekme nogurdina.

- Šī krāsa var ietekmēt cilvēka organisma bioloģiskos procesus – paātrinās elpošana, paaugstinās asinsspiediens un paātrinās sirdsdarbība.

- Pārāk liels spilgti sarkanās krāsas izmantojums lielās plaknēs nogurdina, nomāc un mazina darba spējas.

- Sarkanas sienas vizuāli telpu padara mazāku un zemāku.

- Daži sarkanās krāsas toņi, īpaši kopā ar oranžo, rada sienu tuvošanās un telpas saspiestības efektu.

- Spilgti sarkana krāsa ir plakātiska, grūti saskaņojama ar mierīgi klasisko interjera toņu gammu. Spilgta krāsa ir vairāk piemērota telpas akcentiem.

Sarkanā krāsa iederas darba kabinetā – tā neļaus atslābināties un mudinās aktīvi darboties. Te labi izskatīsies masīvas sarkankoka mēbeles, smagi aizkari bordo krāsā un parkets mahagona krāsā. Viesistabā sarkanā krāsa palīdzēs veidot svētku un greznības atmosfēru, īpaši labi to ir izmantot mēbelēm, aizkariem un paklājiem.

Sarkanā krāsa var būt arī vēsa. Vēsas sarkanās krāsas nianses labi saskaņojas ar mierīgiem interjera toņiem. Šīs krāsas sienas liekas siltākas, tās ir piemērotas mūždien salstošiem cilvēkiem. Dzīvojamā istabā tā liek cilvēkiem satuvināties un stimulē komunikāciju.

Kam domāta guļamistaba? Lai gūtu mieru, atslābinātos un atpūstos. Bet tā ir arī mīlestības vieta, un mīlestību parasti asociē ar sarkano krāsu. Tāpēc, ja gribat izjust kaislību un enerģijas pieplūdumu, maigumu un romantiku, guļamistabas interjerā izmantojiet sarkanās krāsas akcentus (gan grīdā vai sienās, gan atsevišķos dekoros vai tikai raibos sarkanās krāsas akcentos).

Izmantota virtuvē, šī krāsa spēj mazināt ikdienas darbu rutīnas sajūtu, jo tā ir svētku un greznības krāsa. Sarkanā krāsa arī veicina apetīti.

Sarkanās krāsas klātbūtne bērna istabā ir lieliska iespēja attīstīt bērna zinātkāri un intelektu. Tā veicina mērķtiecības un drosmes izaugsmi neveikliem un pasīviem bērniem. Meitenei, pusaudzei, sarkanā krāsa var likties pievilcīga, jo šajā vecumā meitenes saista viss, kas raksturīgs pieaugušajiem. Šī ir arī enerģijas, svētku un erotikas krāsa, tā liecina par tieksmi pēc patstāvības un vēlmi izcelties vienaudžu vidū.